‘Özal ve Evren’e taviz vermeyen gazeteci’

Türk gazeteciliğinin deneyimli ismi Ahmet Coşkunaydın, Ulusal Kanal’da yayınlanan Ezber Bozan programında Mustafa İlker Yücel’in sorularını yanıtladı.

Haldun Simavi için “heykeli dikilecek bir gazeteci” ifadelerini kullanan Coşkunaydın, Simavi’nin Turgut Özal ve Kenan Evren’in görüşme taleplerini nasıl geri çevirdiğini anlattı. Simavi için “Tavizsiz gazetecidir” diyen Coşkunaydın şunları söyledi: “Yarın aleyhine yazma ihtimalim olan kişilerle neden böyle bir ilişkiye gireyim diye düşünürdü…”

İşte “Ezber Bozan” programındaki o bölüm:

– AC: Haldun Simavi heykeli dikilecek bir gazeteci bence.

– MİY: İddialı bir cümle kurdunuz. neden heykeli dikilmeli?

– Tavizsiz gazetecidir çünkü.

– Örnek verin lütfen.

– İlk aklıma gelenler şunlar: Selahattin Duman acımasız, herkesi eleştiren bir yazardı. Ona müdahale edilmek istendi dönemin iktidarı tarafından. Simavi ‘Yaz oğlum yaz, durma!’ dedi. Korudu. Bir örnek daha vereyim: Turgut Özal Başbakan oldu. Gazetelere nezaket ziyareti yapıyor. Simavi kabul etmedi. Benim ne işim olur başbakanla dedi. 45 dakika kriz oldu. Zar zor ikna edildi. O da 3-5 dakika kahve içildi. Simavi böyle temaslara girmezdi. Yarın aleyhine yazma ihtimalim olan kişilerle neden böyle bir ilişkiye gireyim diye düşünürdü. Haldun Bey şöyle bir gazeteciydi. Ben nice bakanların kapısından içeri girmek için kapıda yatanları biliyorum. Şunu da eklemek isterim. Kenan Evren akşam yemeğine davet etti bir gün Haldun Bey’i. Haldun Bey şu yanıtı verdi: Benim evimde yemek pişiyor! Görüşmek istemedi. Pek fotoğrafını da bulamazsınız. ‘Ben artist değilim!’ der terslerdi.

– Kaç yaşında şu anda?

99 yaşında. Allah uzun ömür versin. Bir gün ne amaçla bilmiyorum ama bana ehliyetini veya nüfus kağıdını vermişti. Ah keşke fotoğrafını çekseydim. Yaşını ordan biliyorum. Doğum yeri Kanlıca. Benim kız kardeşim de yıllarca Günaydın gazetesinde çalıştı.

– Haldun Bey gazete mutfağında çalışıyor muydu? Haber pişirmeye katılıyor muydu?

En önce gelirdi. Tecrübesini, önerilerinden görürdük. Bilgisi olmadan konuşana tahammül etmezdi. Sert azarlardı. Konularına iyi çalışırdı. Bilgiye önem verirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x