Bahçeli, Şimşek’i değil İmamoğlu ve Yavaş’ı kastetmiş

ANKARA – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, tepki gösterdiği kişilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olduğu öğrenildi.

Gazete Duvar’a konuşan MHP’li kaynaklar ise kastedilenin iki gün önce konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek değil üç yıl önce benzer ifade kullanan İmamoğlu ve Yavaş olduğunu söyledi.

Devlet Bahçeli, yazılı açıklamasında “Türk milletini ‘yerel halk’ ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli’nin eleştirdiği kişinin, “Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi var. Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” diyen Mehmet Şimşek olduğu yorumları yapılmıştı.

Ekrem İmamoğlu, 27 Temmuz 2021’de, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği’yle, geçici koruma sağlanan kişiler, uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile sığınmacılara yönelik iş birliği mutabakat metni imzalamıştı. İmamoğlu, imza töreninde “Bugün imzalayacağımız mutabakat zaptı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile bu hususta halihazırda birlikte yürüttüğümüz çalışmaları kuvvetlendirecek ve ilerleyen günlerde göçmen ve mültecilerin yerel halka bir arada huzur içinde yaşaması amacıyla gerçekleştireceğimiz tüm çalışmalar için gerçekten önemli bir destek sağlayacaktır” demişti.

Mansur Yavaş da Temmuz 2021’de, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği’nin ziyareti sırasında göçmenlerin entegrasyonu için eğitim projesini desteklediklerini söylemiş ve “Tabii ben yeni belediye başkanı olduğumda projeden haberim oldu ancak projeyi destekliyoruz. Ülkemizin her yerinde mültecilerle yerel halk arasında artık tartışma ve kavgalar artmaya başladı. Benim belediye başkanı olarak böyle bir bakışım yok” diye konuşmuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x